Pilates – vse, kar morate vedeti, da začnete!

Ali razmišljate o učinkoviti vadbi za celo telo, ki je primerna za vse starostne skupine? Potem je pilates prava izbira, saj boste z njim okrepili predvsem mišice trupa in hrbtenice ter izboljšali gibljivost. Seveda pa je ključno vprašanje pri tem, kako začeti.

Čeprav je pilates postal priljubljen šele v zadnjih desetletjih, pa je ta vadba stara že več kot 100 let. Razvil jo je Joseph Hubertus Pilates, ki je v tistem času v Ameriki odprl prvi Pilates Studio in je že takrat vedel, da ta vadba nikakor ne bo muha enodnevnica.

 

Pilates in njegove koristi

Ljudje se vedno bolj zavedamo, da je gibanje sestavni del našega življenja, če želimo poskrbeti za naše psihično in fizično zdravje. In pilates je s tega vidika zagotovo najbolj celostna oblika vodene vadbe, saj gre za koordinirano razvijanje telesa, razuma in duha skozi najbolj naravna gibanja, pri tem pa je aktivirano prav vsako mišično vlakno v telesu.

Pilates je v bistvu filozofija in edinstven sistem vadbe, ki se osredotoča na izboljšanje gibljivosti, moči in gibalnega ravnovesja telesa z nadzorovanimi gibi. Pri vadbi se uporabljajo vaje za krepitev, vaje za gibljivost in vaje, pri katerih se uporablja upor.

Zaradi tega ima pilates številne koristi:

  • izboljšanje telesne drže,
  • pomoč pri bolečinah v hrbtenici,
  • lahko je osnova vsem športnim zvrstem,
  • izboljšanje kvalitete življenja,
  • izboljšanje koncentracije,
  • izboljšanje kontrole telesa,
  • izboljšanje gibljivosti,
  • izboljšanje koordinacije in ravnotežja,
  • krepitev mišičnega sistema, predvsem mišic trupa in hrbta,
  • protistresno delovanje,
  • sprostitev,
  • preprečevanje poškodb,
  • izboljšanje spanja in obvladovanje stresnih situacij.

    Osnovni principi pilatesa

    Za učinkovitost pilatesa je seveda izjemno pomemben izbor vaj. Še bolj pomembno pa je upoštevati naslednje principe vadbe:

    • Koncentracija – gibanje se začne v možganih in ne v mišicah, kar omogoča povezanost misli in telesa ter zavedanje telesa.
    • Dihanje – služi kot podporni sistem, ki ustvarja ritem vadbe in pomaga pri stabilizacij trupa. Med izvajanjem vadbe dihamo s trebušno predpono, vdih poteka skozi nos, izdih skozi usta. Dihanje naj bo umirjeno in tekoče.
    • Kontrola – vsa gibanja so kontrolirana z mislimi in možgani, kar pripomore k pravili izvedbi vaj.
    • Osredotočenostna »powerhouse« – gre za center telesa, ki ga sestavljajo mišice trebuha, hrbta, medeničnega obroča ter upogibalke in iztegovalke kolka. Te so ključnega pomena za pravilno telesno držo in podporo hrbtenici ter notranjim organom.
    • Natančnost – le s pravilno in natančno izvedbo gibanja lahko dosežemo željeni učinek.
    • Tekočegibanje – gibanje pri vadbi pilatesa mora biti kontrolirano, hkrati pa tudi tekoče in povezano.
    • Izolacija – z natančno kontrolo in koncentracijo se je mogoče osredotočiti na točno določeno mišico in njeno krčenje.
    • Rednost – željene rezultate prinaša le redna vadba

    Vrste pilatesa

    Poleg osnovne vadbe pilatesa, se je do danes razvilo tudi nekaj njegovih različic oziroma različnih vrst pilatesa, odvisno od njihovega glavnega namena. Tako boste naleteli na vrste pilatesa, kot so na primer TRX pilates, jogalates, fusion pilates in še mnogo drugih.

    Ena od teh je tudi Medilates, gre za klasični pilates, ki so ga v fizioterapiji Svet zdravja nadgradili tako, da je vadba prijazna do hrbtenice in deluje protivnetno na bolečine v hrbtenici in drugih sklepih.

    V vsako vadbo so vključene posebej izbrane vaje za preprečevanje bolečin v hrbtenici, ki sicer izhajajo iz metode McKenzie, Mehanična diagnoza in terapija.

     

    Kako začeti z vadbo pilatesa?

    Vodena vadba pilatesa poteka 60 minut, pri čemer se najprej izvajajo lažje vaje, s katerimi ogrejete svoje telo, nato pa sledijo težje vaje, pri katerih je potrebno upoštevati prej omenjene principe vadbe. Na koncu sledi še nekaj minut sproščanja in umirjanja telesa.

    Če ste pri vadbi pilatesa popoln začetnik in niste telesno aktivni, potem vam priporočamo, da poiščete pilates za začetnike oziroma izberete takšno vadbo, ki bo primerna vašim trenutnim sposobnostim.

    Ko boste začenjali z vadbo pilatesa, se boste prav tako morali odločiti, ali želite začeti sami ali boste raje vadbo izvajali pod strokovnim vodstvo.

    V tem primeru so vodene vadbe pilatesa zagotovo boljša izbira, saj se boste naučili pravilne izvedbe vaj, dihanja in kontrole gibov. Če za obisk vadbenih centrov nimate časa, potem vam je v tem primeru na voljo tudi online vadba pilatesa v živo ali ob posnetkih, če ob točno določeni uri nimate časa za vadbo.

    Kakšno opremo potrebujete za pilates?

    Eden najpomembnejših razlogov za tako visoko priljubljenost pilatesa pa je tudi v tem, da za to obliko vadbe ne potrebujete nobene posebne opreme.

    Pomembno je le, da ste oblečeni v udobna športna oblačila in imate s seboj pijačo, ležalno podlogo oziroma blazino ter brisačo. Ne pozabite pa seveda tudi na veliko dobre volje!

    Za konec pa naj spomnimo še na nekaj pogojev za uspeh pri vadbi pilatesa – to so vztrajnost, kontinuiranost in zmernost. Zato prisluhnite svojemu telesu in s pravo mero potrpljenja boste dosegli svoj cilj!

Komentarji
Morda vas bo zanimalo