Kako hiperbarična komora poveča vzdržljivost za poletne aktivnosti?

Poletje prinaša nešteto priložnosti za aktivnosti na prostem, od teka in kolesarjenja do pohodništva, a visoke temperature in intenzivni treningi lahko hitro izčrpajo telo. Kako ostati vzdržljiv in poln energije? Hiperbarična komora postaja vse bolj priljubljena rešitev za izboljšanje zmogljivosti in hitrejše okrevanje!
Poletni meseci so pravi za najrazličnejše športne aktivnosti in tudi raznorazne izzive vzdržljivosti. Je pa še pred udejanjenjem slednjih treba poskrbeti za povečano fizično moč in vztrajnost, kar je možno doseči tako z rednimi treningi kot s pravilno prehrano, kakovostnim spancem, zdravim splošnim življenjskim slogom ter specialističnimi terapijami, kakršna je hiperbarična terapija, ki poteka v posebej za to zasnovani hiperbarični komori.
Gre za inovativno metodo, katere bistvo je vdihavanje čistega kisika pod povečanim tlakom, na osnovi česar telo v primerjavi z običajnim dihanjem prejme devetkratno količino kisika. Ker je kisika v krvi torej več, je regeneracija tkiv po naporih hitrejša, zmanjšajo pa se tudi vnetja, medtem ko je prav tako boljše celjenje ran, do katerih pri adrenalinskih športih prihaja dokaj pogosto.
Hiperbarična komora s svojim učinkovanjem tako izboljša delovanje celic, saj te absorbirajo več kisika, okrepi pa se tudi imunski sistem, kar vodi v boljšo odpornost in hkrati visoko pripravljenost na naprezanje, povezano s športnimi dejavnostmi.
Hiperbarična komora ugodno vpliva na vse telesne strukture
Hiperbarična kisikova terapija na telo učinkuje vsestransko, saj krepi oslabljen imunski sistem, odpravlja težave s cirkulacijo in zmanjšuje kronično utrujenost ter je kot pomožna terapija primerna za boj z zdravstvenimi stanji, kot so fibromialgija, demenca, avtizem, sindrom bolečega mehurja, diabetična razjeda na stopalu in težave po obsevanju ali pretresu možganov.
Ko gre za šport, med prednosti hiperbarične komore sodijo zmanjševanje stresa in utrujenosti, izboljšanje ravni energije, cirkulacije in krvnega ter limfnega obtoka, povečevanje nasičenosti možganov s kisikom in reguliranje vzorcev spanca.
Ob naštetem velja omeniti še pospeševanje okrevanja po poškodbah ali operacijah, vključujoč celjenje ran in brazgotin, spodbujanje naravnega procesa okrevanja in imunosti, kar neposredno vpliva na samo telesno pripravljenost, lajšanje bolečin, posebej tistih v sklepih, ter povečevanje sposobnosti boja proti okužbam.
Ni vsaka hiperbarična komora enako učinkovita
Raziskave potrjujejo, da hiperbarična komora največje uspehe kaže pri tlaku med 1.6 in 2.0 bara. Vendar pa vse hiperbarične komore tako visokega tlaka ne dosežejo, saj se tlak v večini njih ustavi pri 1.5 bara, zaradi česar so rezultati, toliko bolj v primeru lajšanja nevroloških težav, skoraj zanemarljivi. Iz tega sledi, da se hiperbarične komore med seboj razlikujejo glede na sposobnost doseganja terapevtskih tlakov, a dejstvo je, da višji tlak povečuje oskrbo celic, tkiv in organov s kisikom, in to tudi na tistih delih, kjer je pretok kisika zaradi pretirane utrujenosti ali poškodbe otežen.
Iz tega razloga je za izvajanje hiperbarične kisikove terapije nadvse pomembno izbrati center z najsodobnejšimi hiperbaričnimi komorami, zmožnimi doseganja tlaka med 1.6 in 2.0 bara. Takšne premore center funkcionalne medicine Vibrium, v katerem se izkušeno strokovno osebje s pomočjo naprednih diagnostičnih tehnologij in poglobljenih terapevtskih pristopov posveča celostni ter posamezniku prilagojeni zdravstveni oskrbi, pa naj bo ta usmerjena v preventivo, diagnostiko ali zdravljenje.
Visoki etični standardi narekujejo odkrivanje temeljnih vzrokov zdravstvenih stanj, preprečevanje nastanka bolezni in vnovično vzpostavljanje telesnega ravnovesja, pri čemer holističen pristop k zdravju odraža povezovanje klasične ter alternativne medicine z namenom iskanja poti do zdravega, vitalnega življenja.
Ker si funkcionalna medicina prizadeva za obnovitev delovanja telesnih sistemov in povrnitev zdravja, vključuje prehranske ter življenjske vidike, od okoljskih in genetskih dejavnikov do spanca ter gibanja. Prav zato center funkcionalne medicine Vibrium poleg različnih terapevtskih pristopov, katerih del je tudi hiperbarična komora, posameznikom ponuja vadbeni program reform pilatesa, s katerim je mogoče okrepiti telo in pomiriti um, izboljšata pa se tudi telesna ter mentalna zmožnost spopadanja z izzivi.
Na hiperbarično komoro se je treba pripraviti
Kot vsak terapevtski postopek tudi hiperbarična komora zahteva nekaj priprav. Na dan terapije se vsekakor priporoča povečan vnos tekočine, ker dobro hidrirano telo veliko bolje reagira na višjo količino kisika, kadilci pa naj tri ure pred in tri ure po terapiji ne bi kadili, saj kajenje zmanjšuje učinkovitost hiperbarične komore.
Praviloma se terapevt želi še pred pričetkom terapije temeljito poučiti o posameznikovih ciljih in težavah, s katerimi se srečuje, ker je to osnova za oceno, ali je ta sploh primeren kandidat za hiperbarično komoro. Ob tem je strokovnjakom v centru funkcionalne medicine Vibrium nadvse pomembno razumevanje postopka in učinkov hiperbarične komore na telesne funkcije s strani pacienta, zato se prvi obisk prične s posvetom in razlago o poteku terapije, če gre za strah pred zaprtimi prostori ali strah pred izenačevanjem pritiska v ušesih tudi iskanjem optimalne rešitve, ker v teh primerih hiperbarična komora zahteva prilagoditve.
Pred potekom je sicer vsak dolžan podpisati izjavo o kontradikcijah, s čimer potrdi, da je seznanjen s potekom in učinki hiperbarične terapije.
Med delovanjem hiperbarične komore je pomembno, da je posameznik oblečen v udobna bombažna oblačila in da je predhodno odstranil nakit ter elektronske naprave, predvsem pa, da je sproščen in da se počuti udobno ter varno. Hiperbarična komora je neinvazivna, neboleča terapija, ki zahteva pozornost izključno v prvih desetih minutah, ko poteka izenačevanje pritiska, nakar se vsak lahko prepusti bodisi počitku bodisi spanju ali branju (knjige).
Učinki neposredno po hiperbarični komori so subtilni in se razlikujejo od posameznika do posameznika. Večina poroča o povečani ravni energije, a občasno prihaja do zaznavanja utrujenosti, tako v primeru enega kot drugega pa gre za subjektiven odziv telesa na povečan vnos kisika.
Hiperbarična komora povečuje športno moč in vzdržljivost
Z izredno širokim spektrom koristi na zdravje in splošno telesno pripravljenost hiperbarična komora pri najsi bo tekmovalnih najsi bo rekreativnih športnikih izboljšuje telesne zmožnosti ter sposobnost koncentracije.
Poleg tega poskrbi za hitrejše okrevanje po napornih treningih ali tekmah in poškodbah, za boljše celjenje ran in sklepno gibljivost ter regeneracijo mišičnih tkiv, krepitev vezi, ki so obenem bolj prožne, zmanjša pa tudi mišično utrujenost. Z vsem tem odpravlja tveganja za poškodbe in omogoča hitrejšo vrnitev k vnovični polni telesni obremenitvi.
Na hiperbarično terapijo v center funkcionalne medicine Vibrium se je možno naročiti preko kontaktnega obrazca na spletni strani, telefonske številke +386 (0)41 972 777 in elektronskega naslova info@vibrium.si. Na teh kontaktih so tamkajšnji strokovnjaki prav tako na voljo za morebitna dodatna vprašanja o hiperbarični komori, pojasnila in svetovanja, saj je njihovo osnovno vodilo prav vsakemu posamezniku pomagati doseči zastavljene cilje ter izboljšati splošno počutje. Center vodi dr. med. Simona Korenčan z zaključenim študijem splošne medicine, ki pa od nekdaj zagovarja zdrav način življenja in naravne ter alternativne pristope k zdravju, kar je garancija za celovito, vsakemu posamezniku prilagojeno obravnavo.