NAJPOGOSTEJŠE NAPAKE PRI UPORABI TAMPONA
Morda misliš, da o uporabi tamponov veš vse, vendar se lahko motiš. Zato smo zbrali najpogostejše napake, ki jih ženske počnemo s tamponi – morda tudi ti, pa se sploh ne zavedaš. Če sem jim boš izognila, boš preprečila tudi morebitne okužbe in vnetja nožnice, tvoje počutje pa bo več kot odlično.
1. Roke si umiješ le po tem, ko vstaviš tampon.
Pravilno, ampak umiti jih moraš tudi prej. S tem namreč ohraniš sterilen tampon in preprečiš okužbe.
2. Tampona ne vstaviš dovolj globoko.
Če tampon ni dovolj globoko, boš vedela. Če ga čutiš, ni dobro. Ko tampon vstaviš dovolj globoko, ti mora biti udobno.
3. Tampon menjaš le enkrat dnevno.
Četuti nimaš močne krvavitve, moraš tampon menjati na vsake štiri do osem ur. Tampon je namreč topel in vlažen, kar ga naredi zelo privlačnega za leglo bakterij. Dlje, kot ga imaš v sebi, slabše bo.
4. Tampon uporabljaš tudi, kadar nimaš menstruacije.
Normalno je, da imaš v določenem delu cikla obilnejši izcedek kot sicer. Vendar to ne pomeni, da moraš za to uporabiti tampon. Če ga vstaviš, namreč preprečiš dobrim vaginalnim bakterijam, da bi vzdrževale optimalno floro in tako se ravnovesje v nožnici poruši in pride do vnetja.
5. Tampon uporabljaš še dan po koncu menstruacije – preventivno.
Nisi prepričana, če je zares konec, pa tampon za vsak slučaj vstaviš. Ne počni tega. Vstavljanje suhega kosa vate je lahko v času, ko nimaš menstruacije, zelo neprijetno. Ne iritiraj svoje vagine, če to ni nujno.
6. Tampona ne menjaš, kadar greš na stranišče.
Načeloma tampona ni potrebno menjati čisto vsakič, ko greš na stranišče. Ampak iz higienskih razlogov bi bilo morda bolje, da ga. Bakterije, ki lahko zlahka zaidejo na tampon, lahko hitro povzročijo vnetje sečil ali nožnice, še posebej, če greš na veliko potrebo.
7. Tampona ne menjaš po plavanju.
Tamponi se v vodi napijejo klora, slane vode ali bakterij iz jezera. Če ga ne boš menjala takoj po plavanju, lahko razdraži tvojo kožo in sluznico.
8. Stare tampone odvržeš v smeti, ker misliš, da je potekel rok uporabe.
Bodi varčna. Dokler so tamponi originalno zapakirani in nedotaknjeni, jih lahko brez skrbi uporabljaš.
9. Tampone shranjuješ v kopalnici zraven stranišča ali prhe.
Tampon bo ostal dlje obstojen, če ga boš shranjevala na suhem prostoru.
10. Uporabljaš odišavljene tampone.
Zaradi odišavljenih tamponov ne boš nič kaj bolj dišala tam spodaj. Ravno obratno, nekaterim ženskam dišeči tamponi povzročajo celo vnetja nožnice in iritacijo sluznice – nenehen srbeč občutek. Poskrbi za primerno higieno, dišav pa se raje izogibaj.
Menstruacija zna biti zelo neprijetna tegoba. Da si nekoliko olajšate tiste dni, jejte ta živila.
Povzeto po: Cosmopolitan